logo
Giriş Yap
Pokut Yaylası

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde 2050 metre yükseklilkte kurulmuş hemşin yaylasıdır.
Çamlıhemşin'den 21 km uzaklıkta olan Pokut yaylası yolların dar ve aşırı engebeli olması dolayısıyla 1.20 dakikada ulaşılabilmektedir.Pokut'un adı bölgedeki birçok yayla gibi Ermenice'den geliyor.Pokut Yaylası, ''Rüzgarlı Vadi'' demektir.
Manzaranız: Kaçkar dağları, Huser yaylası, Hazindağ yaylası,Amlakit yaylası, Gito yaylası, Badara yaylası,Sal yaylası ve Karadeniz'i de görebilirsiniz.
Bölgede bugün ortalama 25 'e yakın yayla evi bulunmakta fakat çoğu kullanılmamaktadır. Pokut'ta eski dönemlerde hayvancılık faaliyetleri fazla iken günümüzde artık hayvancılık yok denecek kadar azalmıştır.
Pokut yaylası Makrevis,Ortan ve Konaklar mahallesi sakinlerinindir.Yaylanın en güzel zamanı bitkilerin yemyeşil olduğu Haziran,Temmuz,Ağustos aylarıdır fakat Eylül,Ekim aylarında da sakin olması dolayısıyla çok turist ağırlamaktadır.
Pokut yaylasına Mayıs ayından Ekim ayı sonuna kadar çıkış yapabilmekteyiz. Ekim ayından sonra yoğun kar yağışları başladığı için yaylada 3-4 metreyi bulan kar sonucu çıkışlar imkansız hale gelir. Pokut yaylası tamamen kara gömülmektedir.