logo
Giriş Yap
Gito Yaylası bilgi

Gito Yaylası bilgi

Gito yaylası nerede?
Gito Yaylası Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı olmasına rağmen daha çok Çayeli ilçesinde bulunan vatandaşlar ikamet etmektedirler. Rizede ki en manzaralı ve en meşhur yaylalardan birisi olan Gito Yaylası ortalama 2000 rakımda bulunmaktadır.
Gito yaylasına nasıl gidilir?
Gito Yaylasına en uygun ulaşımı Organica tour ile sağlayabilirsiniz:) Yayla yolu olduğundan dolayı yollar taşlı ve engebelidir binek araç kesinlikle tercih etmemelisiniz, arazi aracı tercihiniz olmalıdır. Yollar toprak olduğu için en ufak yağmur yağdığında çamurlaşmaktadır, havası değişkendir, sahil kesimleri güneşli olurken yukarılar yağmurlu ve sisli olabiliyor.Güneşli günler de yaylalara çıkacağınız zaman yanınızda mutlaka güneş kremi bulundurun.

Sıkça Sorulan Sorular?
Gito yaylasına gitmeyi hangi mevsim tercih etmeliyiz?
İlkbahar ve Sonbahar tercihiniz olmalıdır. Kış aylarında yoğun kar olduğundan dolayı yaylaya çıkış mümkün olmamaktadır.Konaklama ve işletmelerde kış aylarında sezon bittiğinden dolayı kapalı olmaktadır.
Gito yaylasında konaklama yerleri var mı?
Hemen hemen tüm yaylalarda işletmeler mevcut.Pansiyon,restorant vs.(Oteller kısmından Gito Yaylası otellerine rezervasyon yaptırabilirsiniz)
Kamp yapacaklara öneriler?
Çadır (Arpenaz 2) tercih edilebilir.Sırt Çantası (50lt yeterli).Sürekli yağmur yağdığı için su geçirmez ayakkabı olması senin için daha iyi olur:) Yağmurluk,hava yaylalarda özellikle gece soğuk olacağı için uyku tulumuna ihtiyaç duyabilirsin.Eğer özel aracınız ile yaylaya gidecekseniz katlanabilir sandalyeniz bagajınızda dursun, manzaraya karşı güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.Polar,ışık,powerbank,outdoor pantolon,tshirt,bandana,ilk yardım seti,şapka,sinek koruyucu krem,varsa kullandığınız ilaçlar,fotoğraf makinası vs.
Heyecanlanmalısınız,en güzel manzaraya uyanacaksınız :)
Gito yaylasında ne yemeliyiz?
Mutlaka yöresel yemeklerin tadına varmalısınız! Kahvaltımızın olmazsa olmazı muhlama,kestane balı,tereyağı,likapa reçeli,lahana sarması,turşu kavurması,alabalık,mısır ekmeği,hamsili pilav,hamsili ekmek,laz böreği,pepeçura,kara lahana çorbası,rize pidesi,kuru fasülye,köy ekmeği...
Şimdiden afiyet olsun:)
Gito yaylasında salıncak var mı?
Gito yaylasında bulutlara karşı sallanmak mümkün :)

Blog yazarı: ORGANİK ADAM

Paylaş: