logo
Giriş Yap
Pokut Yaylası Bilgi

Pokut Yaylası Bilgi

Pokut Yaylası Hakkında Bilgi
Pokut yaylası Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir yayladır. Ortan köyü,Makrevis köyü ve Konaklar mahallesi sakinleri tarafından kullanılmaktadır.Pokut yaylasından hem Amlakit ve Hazindağ yaylalarını hemde Sal yaylasının o muhteşem manzarasını görebilirsiniz.2030 rakımda yer almaktadır. Pokut Yaylası'nın yerleşim tarihini bölge halkıda bilmemektedir fakat araştırmalarım ve edindiğim bilgilere göre bazı yaylaların tarihi 16. yy'a kadar dayanmaktadır bazı yaylaların ise 18.yy'larda keşfedildiği bilinmektedir. Pokut yaylasının keşfedilme tarihi ortalama 1750 yıllarını kapsamaktadır. 1800 rakım ve üzeri ağaç yetişmemesine rağmen Pokut yaylasında ağaçlar zirvelere kadar ulaşmaktadır.
Yaylaların kullanım şekli bölgede her köye ait yaylalar olduğu için başka köy halkı gelip bu yaylada yaylacılık faaliyeti yapamamaktadır. Pokut yaylasında ortalama 25'e yakın yayla evleri vardır. Ama %80'i kullanılmamaktadır sadece yaylacılık faaliyetine devam eden birkaç ev ve turizm işi yapan 4,5 ev haricinde açık ev bulunmamaktadır. 
Yeşilin her tonunu görebileceğiniz,çam ağaçlarıyla kaplı dağların arasında kalabalıktan uzak kuş,köpek ve inek seslerini sadece duyabileceğiniz cennet gibi bir yer Pokut Yaylası.

Pokut ne demek?
Pokut yaylasının kelime anlamı Ermenice'den gelen pokut 'Rüzgarlı Vadi' demektir. 

Pokut Yaylası Nerede?
Rize ili Çamlıhemşin ilçe sınırları içerisindedir. 2030 rakımdadır. Şenyuva Köyünden yol ayrılmaktadır. Çamlıhemşin'e 21 km uzaklıktadır. yolların taşlı ve engebeli olmasından dolayı ortalama 1.15 dakika sürmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular?
Pokut Yaylası'nın yolu çok kötü mü?

Yollar taşlı ve engebelidir genelde arazi araçlarıyla çıkmanız en iyisi olur binek taksi tarzında araçlarla çıkarsanız altına vurma olasılığınız yüksek ve yolda kalabilirsiniz.
Pokut Yaylası'na Çıkmaya değer mi?
Bizce bu yayla en güzel yaylalar içerisindedir. Engebeli yollarda çıkış yaparken heyecanlabilirsiniz fakat yaylaya vardığınız zaman o eşsiz manzara karşısında o heyecanı unutuyorsunuz. Pokut yaylasında en keyif alacağınız an sisin alçalıp dağın yamacına kadar gelmesi ve ''bulut deniz''ni gördüğünüz andır. Aynı zamanda yaylaya çıktığınız zaman birçok yaylayı bu vadiden izleyebilirsiniz. Bunlar: Sal yaylası,Hazindağ yaylası,Amlakit yaylası, Gito yaylası,Badara yaylası,Kaçkar Dağları'dır
Bulut denizini her zaman görebilir miyiz?
Pokut yaylasında ve diğer yaylalarda bulut denizini yakalama olasılığı şans eseri olmaktadır. Yani herhangi bir tarihi ve zamanı yoktur. Oluşma nedeni denizden yükselen nem kütlelerinin 1800-1900 rakımda durması sonucunda yüksekte kalan yerlerin bu manzarayı izlemesine olanak sağlamaktadır. Havanın günlük güneşlik olduğu günlerde ve yoğun yağışın olduğu günlerde bulut denizini görme şansınız yoktur. 
Pokut yaylasına her mevsim çıkılır mı?
En sık karşılaştığımız sorulardan birisidir. Pokut'a sadece Mayıs ayından Ekim ayı sonuna kadar bu yaylayı görme fırsatınız olur Kış aylarında kar dolayısıyla tamamen kapalı olur. Yani her mevsim çıkılmaz. 
Pokut yaylasında ne yemeli?
Pokut Yaylasına gelmişken mutlaka muhlama ve çay içmeyi unutmayın.
Pokut yaylasında konaklama yerleri var mı?
Pokut yaylasında 7 tane konaklama yeri vardır. (Oteller kısmından Pokut yaylası otellerine rezervasyon yapabilirsiniz). Bunlardan birkaçı Mayıs başında açılmakta birkaçı ise Haziran'da açılmaktadır. 3 tanesi tepede manzaranın bulunduğu noktada iken geri kalan 4 tanesi Pokut yaylasının altındaki sırtta yer almaktadır. Yayladaki konaklama yerleri pansiyon olarak işlemektedir tam otel hizmeti beklemeyiniz. Bazı yayla evinde banyo odaların içerisinde iken bazılarında ise ortak banyo-wc vardır.
Pokut Yaylasına nasıl gidilir?
En uygun ulaşımı ORGANİCA TOUR aracılığıyla sağlayabilirsiniz. Hem Trabzon'dan hem de Rize'nin her ilçesinden tüm yaylalara hergün günübirlik yayla turu düzenlemekteyiz. En uygun,konforlu ve rehber eşliğinde istediğiniz bir yaylaya bizlerle çıkabilirsiniz.
Trabzon'dan yaklaşık olarak 175 km uzaklıkta olup özel araçla 3 saat sürmektedir. Rize'den 84 km uzaklıkta olup 2 saat Çamlıhemşin ilçesinden 21 km uzaklıkta olup 1.15 dakika sürmektedir.Blog Yazarı: ORGANİK ADAM

Paylaş: